Magazyn o komunikacji i mediach, utrzymany w tonie twórczego bałaganu, choć nie bez tęsknoty za porządkiem.
Kategorie: Wszystkie | Cytaty 40-50 | Historie do wzięcia | Komunikacja
RSS
wtorek, 09 lipca 2013

UWAGA!

Tekst zawiera treści szkodliwe dla młodych ludzi wkraczających w świat kultury, sztuki, rozrywki i mediów. Ich ideały mogą runąć w gruzach. Im szybciej, tym lepiej.*

Mój znajomy jest wykładowcą akademickim w dziedzinie mediów. Jego studenci na zaliczenie mieli przygotować scenariusz programu telewizyjnego. Trzy czwarte prac miało w tytule rozrywkę. Taki dziś trend. Słuszny. Wiele lata temu, znakomity polski aktor Zdzisław Maklakiewicz, tak opowiadał o specyfice pracy w teatrze:

PAN ZDZISŁAW. Pyta mnie mamusia: Zdzisiu, a co wy w tym teatrze właściwie robicie?

To ja tłumaczę mamusi: - Mamusiu! Przychodzimy rano na dziesiąta, od razu piwo, a o dwunastej na przerwie wódka, rozbieramy się do golasa i orgie, pijaństwo — tak do szóstej. Potem trzeźwiejemy, gramy przedstawienie do dwudziestej drugiej, znowu wszys­cy do golasa, wóda i seks zbiorowy, panie z panami, potem panie z paniami, panowie z panami i wszyscy razem, i wóda do rana. Potem do domu, prysznic i na dziesiątą na próbę... piwo o dwunastej, wóda, do golasa i seks..."

MAMA (przerażona): Zdzisiu! Dziecko drogie! I tak przez cały tydzień?

PAN ZDZISŁAW: Nie, no co też mama — w poniedziałek mamy wolne.


Anegdotę słyszałem wielokrotnie. Ta wersja pochodzi z książki Jerzego Stuhra: Sercowa choroba, czyli moje życie w sztuce. Czytelnik, Warszawa 1992.

Cytat, zapewne nie bez kozery, został umieszczony na stronie 69.

 * Zosiu - dziękuję za inspirację.

 

czwartek, 13 czerwca 2013

Europa to za mało. Za chwilę będzie cały świat. Mam już zebrane dźwięki. Dworcowe zapowiedzi, szczególnie w Azji są śpiewne, kolorowe i emocjonalne. Jednak i tam są już głosy z komputerów. Zupełnie jak u nas...


Więcej głosów i komunikacji na szynach:

http://empiro.blox.pl/2013/05/Slysze-glosy.html

http://empiro.blox.pl/2013/05/Upychacze.html

niedziela, 26 maja 2013

Piątek. Znowu do pracy. Tłok na drodze, w pociągu i metrze. Na szczęście nikt nie będzie mnie upychał i dopychał. A jeśli nawet, to nie założy białych rękawiczek. Jak wczoraj. Jechałem na mostku. To taka przestrzeń pomiędzy przedziałami. Jedzie się na stojąco, w miłym towarzystwie. Tym razem wprost z kultowego serialu Otchłań namiętności.

Mój towarzysz podróży, wspierając się piwem, poszukiwał telefonicznie swej bogdanki. Stosunkowo szybko wtoczyła się na mostek. Była kompletnie pijana. Na dzień dobry zaśpiewała wiązankę topowych przekleństw, sięgając do przepastnej i  brzęczącej reklamówki. Wyciągnęła Finlandię 0,7. Wypiła spory haust z gwinta(u) i zaczęła snuć opowieści.  Jej partner, chłonął piwo i niesamowite gangsterskie oraz miłosne historie. Opowiadając o uczuciach, emocjach,  popychała swojego faceta. Był postawny, ale po kolejnym dźgnięciu wpadł do toalety. Ona razem z nim. Wrócili po kilku minutach, nieco uspokojeni. Z nowymi, ożywczymi bluzgami w ustach.

Widziałem to, słyszałem. Nie dało się stać  gdzie indziej. W podobnej sytuacji była  piękna i młoda Japonka, z szeroko otwartymi oczami. Przyznała się, że trochę zna polski, ale dopiero od niedawna poznaje nasze przekleństwa. Odebrała dobrą lekcję. Poznała wiele nowych słów na ka,cha,es,jot i pe. Pocieszające jest to, że dzień wcześniej obsługiwała tę(tą) panią od gwinta(u) w sushi barze. Same fakty. Jaka szkoda, że nie jestem literatem.


Polecam wpisy o małej, dużej komunikacji i emocjach:

Megafoniści: http://empiro.blox.pl/2013/05/Slysze-glosy.html

Relacje rodzinne: http://empiro.blox.pl/2013/03/Ty-krzyczysz-ja-slucham.html

Historie z drogi do/po pracy:  http://empiro.blox.pl/2011/12/Trzy-w-jednym-i-bez-par.html

piątek, 24 maja 2013

Morgan Freeman podczas podczas telewizyjnego wywiadu promującego jego nowy film zdrzemnął się. W tym czasie o fabule mówił jego starszy kolega - osiemdziesięcioletni sir Michael Caine. Wideo poszło w świat. Kilka godzin później, na swoim profilu FB  Freeman napisał:

 

Tak naprawdę to wcale nie zasnąłem. Jestem beta testerem "Google powieki".

Po prostu skorzystałem z okazji i zaktualizowałem sobie swoją stronę na Facebooku.

Przy okazji zaprosił do oglądania wieczornego programu TV ze swoim udziałem.  Ten wpis przyniósł mu, w ciągu 14 godzin, ponad 20 tysięcy lajków. Średnia - 23 na minutę.

Duża rzecz. Morgan ma 75 lat. Tymczasem dla wielu internautów, osoby w tym wieku, nie żyją przynajmniej od 45 lat. Freeman osiąga rekordy wejść na portal FB, w swojej kategorii wiekowej. A w tym samym roku (1937) urodzili się przecież:

  • Jack Nicholson
  • Dustin Hoffman
  • Anthony Hopkins

W zakresie komunikacji i kreowania wizerunku klasa sama w sobie !


 Zachęcam do lektury innych, ciekawych wpisów na temat komunikacji i kreowania wizerunku:

1. Brad Pitt o magicznej pięćdziesiątce: http://empiro.blox.pl/2011/11/50.html

2. Agata Kulesza o kulcie młodości: http://empiro.blox.pl/2012/03/40.html

3. Facebook:http://empiro.blox.pl/2012/02/Siedemnastowieczny-Facebook.html
czwartek, 16 maja 2013

Głośnik na stacji, z której codziennie odjeżdżam do pracy, milczy. Ostatnio, jeśli dobrze pamiętam, popłynął z niego głos ponad 2 lata temu. Megafoniści odchodzą już w zapomnienie. Zastępuje ich (je) cisza, albo głosopodobne dźwięki wytworzone dzięki  syntezatorom mowy. A tymczasem:

Megafon jest przecież głównym kanałem informacji końcowej. Najprzyjemniejsze w tej pracy, tak dla nas, wolontariuszy, jak i dla etatowej obsługi megafonu, była ta odświętna różnorodność, którą można było porównać do wieży Babel.  Popełnienie błędu wiąże się z przykrymi dla podróżnych konsekwencjami.*

Ciekawe, co ma na temat do powiedzenia Jacek - syntetyzer mowy, znany z wielu polskich dworców kolejowych. Jacek jest jednym z pionierów nowego stylu komunikacji z pasażerami.

* Cytat z tekstu "Byłem megafonistą na Dworcu Centralnym”, który ukazał się w piśmie i na portalu internetowym "Rynek Kolejowy" : 

http://www.rynek-kolejowy.pl/33933/Bylem_megafonista_na_Dworcu_Centralnym.htm

Głos: Jacek z firmy Ivona Software, Muzyka: Pat Metheny Tekst: własny Megafoniści: Youtube

niedziela, 21 kwietnia 2013
W latach dziewięćdziesiątych zeszłego stulecia pracowałem w tygodniku ekonomicznym. W Polsce Internet dopiero raczkował. Głównymi narzędziami pracy były telefony i faksy, a przede wszystkim spotkania.Dookoła mnóstwo się działo. Powstawały nowe firmy, a naszym zadaniem było opisywanie ówczesnego biznesu. Mieliśmy dużo pracy. Któregoś dnia po kolejnej rozmowie telefonicznej, mój kolega z odrazą odrzucił słuchawkę i powiedział: - Na szczęście dla przyszłych pokoleń, za parę lat naszą pracę będą wykonywać androidy.- Te słowa sprawdzają się po 20 latach. W kilku redakcjach teksty piszą już cyberautorzy.
wtorek, 12 marca 2013

Wraz z żoną, dawno temu zawarliśmy układ i dotrzymujemy go, bez względu na to, jak bardzo się zdenerwujemy. Kiedy jedno krzyczy - drugie powinno słuchać. Jeśli krzyczy dwoje na raz, nie może być mowy o żadnym porozumieniu. Jest wtedy tylko hałas.

Tę cenną wskazówkę mogą też wprowadzić w życie:

  • Szef i pracownik
  • Rodzic i dziecko
  • Politycy

Kto jest autorem tych słów? Jan Peerce - tenor. Śpiewacy nie są uznawani za mędrców. Pewnie mówią to Ci, którzy zazdroszczą im pięknych głosów i powodzenia u Pań oraz Panów. Peerce (1904 - 1984) zalicza się do grona największych śpiewaków operowych w historii USA. Jego kłótnie z żoną trwały przez całe małżeństwo, czyli 50 lat. Już na początku swojego wspólnego życia ustalili zasady, a potem nie zabrakło im konsekwencji w ich przestrzeganiu. Jak można, to i trzeba.

Jan Peerce zaśpiewał pieśń "Mattinata" (Poranek). Skomponował ją Rugiero Leoncavallo w 1904 roku. Specjalnie dla Enrica Caruso - największego tenora  XX wieku.

 


Zachęcam do lektury interesującego wpisu na temat kreowania wizerunku w wykonaniu "zaprzyjaźnionych" dziennikarzy.

http://empiro.blox.pl/2012/03/Szkoda-ze-nie-o-mnie.html

czwartek, 28 lutego 2013

   Ta wiedza przydaje się przy publikacji, nawet najprostszych tekstów i ofert handlowych. Nigdy nie wiadomo na co zwróci uwagę potencjalny klient.

 

 

  

 

* Dale Carnegie. Jak zdobyć przyjaciół i zjednać sobie ludzi. Polskie wydanie: Studio Emka.

 

Zachęcam do lektury ciekawego wpisu na temat komunikacji:

http://empiro.blox.pl/2011/10/Otello-na-szkoleniu.html

niedziela, 17 lutego 2013

Darzą go wielką estymę. Urodził się w tym samym roku, co mój dziadek (1888). Jego kariera rozpoczęła się w czasie, kiedy dziadek był w USA. Może się nawet spotkali? Dale Carnegie pochodził z biednej rodziny. Mimo to stał się wyrocznią dla wielu pokoleń amerykańskich biznesmenów, w dziedzinie: wystąpień publicznych, komunikacji i sprzedaży. Warren Buffett, jeden z najbogatszych ludzi na świecie, wciąż zalicza Go do grona swoich mistrzów. Carnegie w swojej, chyba kluczowej, książce :" Po szczeblach słowa", pisze tak:

 

" Zanim mówca stanie przed słuchaczami, powinien napisać list do przyjaciela, zawierający takie oto słowa: „Zamierzam wygłosić mowę na pewien temat i chcę poruszyć następujące kwestie”. Następnie powinien wskazać na rzeczy, o jakich chce mówić, wymieniając je w takiej kolejności, w jakiej zamierza przedstawić je w swojej mowie.

 Jeśli w trakcie pisania listu przekona się, że tak naprawdę nie ma nic do powiedzenia, niech czym prędzej napisze do organizatora, który zaprosił go do zabrania głosu, by z żalem zawiadomić, że prawdopodobna śmierć jego babki może uniemożliwić mu przybycie na miejsce”.*


 * Cytat pochodzi z książki: "Po szczeblach słowa". Wydanie polskie: Studio Emka, wrzesień 2009

Ciekawe wpisy na temat przemówień:

 http://empiro.blox.pl/2012/04/Zachodzi-obawa-ze-przewroce-sie-ze-strachu.html

http://empiro.blox.pl/2012/02/Pierwsze-zdanie-jest-najtrudniejsze.html


sobota, 26 stycznia 2013

Nagrywałem tekst do tego wpisu pewnie z 8 razy. Uznałem jednak, że pierwszy jest najlepszy. Oddaje moje emocje. To była najtrudniejsza podróż w moim życiu. Zakończyła się jednak, zgodnie z planem - wielkim sukcesem.

Tagi: boeing USA
20:13, zamiastki
Link Komentarze (1) »
1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 8
| < Lipiec 2018 > |
Pn Wt Śr Cz Pt So N
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          
O autorze
Zakładki:
Blogi
Szablony
Tagi