Magazyn o komunikacji i mediach, utrzymany w tonie twórczego bałaganu, choć nie bez tęsknoty za porządkiem.
Kategorie: Wszystkie | Cytaty 40-50 | Historie do wzięcia | Komunikacja
RSS
piątek, 16 maja 2014

Napisałem , dawno temu, kilka limeryków. Okazuje się, że moja żona też pisze. Z pewną, umiarkowaną dozą pikanterii.

Kandydatka na studia w Oxfordzie

Krzyknęła z zachwytem milordzie !

Gdy w czasie jazdy samochodem

Chcąc zmienić bieg, mimochodem

Pomyliła drążki w jego Fordzieniedziela, 19 stycznia 2014

To wydawnictwo jest zapewne starsze, od najstarszych Czytelników mojego blogu/a. Pochodzi z 1978 roku! Warto po nie sięgnąć, bo niesie uniwersalne wartości. Teraz, obecnie, aktualnie, współcześnie,dziś - bez umiejętności wypowiadania się, na dowolny temat, znaczymy niewiele. Prawie nic. Każdy, nowy trop w tym obszarze staje się bezcennym. Z wielką przyjemnością oddaję głos mistrzom z lat 70. 

W  zgodzie z narodowym porze­kadłem, że tam, gdzie dwóch Polaków, tam trzy partie — rów­nież arcyprosty z pozoru pro­blem dykcji posiada swoje za­wiłości. Zdawałoby się, iż Dyk­cja to po prostu styl głośnego wypowiadania się, a Dykcja pra­widłowa to precyzyjne wymawia­nie wszystkich zgłosek, jakimi szeleści nam polszczyzna. l z tym szeleszczeniem to istotnie spra­wa prosta: gdy aktor wadliwie swoim „sz" czy „ś" zaśwista, ka­żdy to odkryje i każdy potępi. Ale już głoski nosowe, różne „q" czy „ę", odmiennie działają na słuchaczy. Są wśród nich :

Puryści, którzy domagają się, iżby dźwięk brzmiał tu w sposób pełny, acz  nienatarczywie

Liberałowie, co ra­dzą by te ostrości maksymalnie zacierać

A już tragedia istna  jest z głoską „ł"! Ongiś profesorowie w szkołach teatralnych męczyli swych podopiecznych mozolnymi wierszydłami w rodzaju:

  • Siedziała małpa na płocie i gryzła słodkie łakocie
  • Spadło sadło na kowadło i złamało sobie łeb

Dziś poniektórzy odmawiają „ł" ja­kiegokolwiek prawa do scenicz­nego obywatelstwa, mieniąc je głoską sztuczną, rdzennej polszczyźnie obcą, a mowie teat­ralnej wadzącą. Odbywają się w tej sprawie sympozja, kursokonferencje, a nawet samosądy. W tej sytuacji autorzy Dykcyonarza mogą jedynie namawiać Czytel­ników, by ten tekst konsumowali bezgłośnie. Każda bowiem próba interpretacji wokalnej mo­że ich narazić na pomówienie, że mają wadliwą dykcję, zaś przed taką opinią bliźnich au­torzy radzi by swoich czytelników ustrzec.


Źródło:

Dykcyonarz Teatralny. Witold Filler, Ryszard Marek Groński, Jerzy Wittlin.

Wydawnictwo  Artystyczne i Filmowe. Warszawa 1978.

Tagi: dykcja
23:42, zamiastki , Komunikacja
Link Dodaj komentarz »
wtorek, 31 grudnia 2013

Miłość, wolność, emocje, przebudzenie, sens życia. Takimi tematami robi furorę na FB mój znajomy. To sprawy na tyle ważne, że traktujemy je jak banał. Może warto poświęcić im więcej czasu w Nowym Roku. A nieco wcześniej wczytać się w mały opis Sylwestra - trawestacji kilku tekstów, które pisałem sam lub cytowałem.

Za pięć dwunasta niespiesznie   zbliżamy się do siebie. W powietrzu unosi się zapach fajerwerków,  co chwilę błyskają flesze aparatów. Ludzie są mili. Składając życzenia prawią sobie komplementy. Uśmiechają się do siebie nawzajem i całują.  A potem, popiją szampana. Wreszcie zaczynają się zauważać. Rozmawiają o życiu, snują plany na przyszłość. Przytulają się do siebie, pozostając jeszcze na długo w magicznym bezczasie.

02:54, zamiastki
Link Dodaj komentarz »
niedziela, 29 grudnia 2013

Muj syn Victior ( dziewiacilatek) wie rze zwracam. Zwracam ówage na błendy. Wiele z nich nazywam wielbłądami. Bylismy dzisiej w sklepie i ukazało nam sie pare błędow. Odkryl je Wik. Kożystając z okazi dałem mu wykłada o Czecim Oku. To iest sposub na sprawdzenie tego co sie napisalo. Obama wiam sie ze wielu :

chandlowcuw
reastauratotów
uzednikow

nie ma takih nawykuw. Szkoda. Są pszecież ambasadorami i powini zadbac o wizerónek swoiej organizaci. Chocy poprzes sprawdzanje tego co piszom. Doskonalą pomocą jest tu trzecie oko. Osoba spoza, która czyta teskt i morze wyłapac bledy. Chocby takie:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wien=m, że to są drobizgi, ale swiadczą o firmie. Pewnie nie wpłyną na jej obroty. Wizerónek moze jednak ucierpić. W konsekfencji doprowadzi to do utraty części klientuw. Pewnie tyh swiadomyh i wydajacych duże kwoty na za kupy. Ale co nas obchodzśą te kópy.

-------------------------------

Wiencej naten temat:

http://empiro.blox.pl/2013/02/Jakos-to-bedzie.html

01:26, zamiastki
Link Dodaj komentarz »
środa, 25 grudnia 2013

Kora przemówiła ludzkim głosem w Wigilię.  Rozmowa, niestety, zeszła na politykę. Spokojny z natury pies zareagował nerwowo. Jak nigdy. Nie pójdę dziś spać. Od dawna chciałem uporządkować pliki w komputerze...00:50, zamiastki
Link Dodaj komentarz »
niedziela, 22 grudnia 2013

Mój dobry znajomy ma 81 lat. Lubi rozwiązywać krzyżówki, bo to kształtuje i konserwuje umysł. Szczególnie w tym wieku. Podrzucam mu takie wydawnictwa, a czasem wspieram przy szukaniu odpowiedzi, prawidłowych haseł. Niektóre zgadujemy od razu. Nad innymi trzeba się trochę pogłowić. Dziś, pod wieczór, po zrobieniu zakupów świątecznych, znowu zasiedliśmy do krzyżówek. I co nam wyszło:

Antonim pychy: pokora
Pod nią się całujemy: jemioła
Materiał wybuchowy zdrobniale: bombka

Lubi pływać: ryba

Imię na koniec roku:Sylwester

Czekają na nie dzieci: prezenty

Z kapustą, nie tylko  na święta: groch

Banał, skrzyżowanie, tradycja, oczekiwanie, miłość

WESOŁYCH ŚWIĄT!

01:21, zamiastki
Link Dodaj komentarz »
piątek, 06 grudnia 2013

 - Halo

- Cześć Kochanie. Dzwonili do mnie z wydawnictwa. Próbka tekstu bardzo się  spodobała. W poniedziałek podpisuję  umowę. Piszę swoją pierwszą książkę!

- To fajnie, ale wiesz dziś są Mikołajki. Trzeba dzieciom kupić prezenty. Nie wiem  co z obiadem na jutro.

- A mógłbyś coś miłego powiedzieć swojej literatce. Może, że jesteś dumny?

- Tak jestem, ale  nie mogą już rozmawiać. Tu właśnie i teraz płacę panu za pietruszkę. Ile to było? Aha złoty dwadzieścia.

Proza i życie. Proza życia. 

piątek, 22 listopada 2013

Ostatnio dużo czytam. Książek, artykułów, tekstów w internecie. Ecie, ecie, ecie. Echo się pojawiło. Prawie jak Teleecho echo echo i Irena Dziedzic, która w wieku 86 lat została zlustrowana. Na własną prośbę. Najpierw była, potem nie była, była i znowu nie była. Mocna kobieta. Nie każda daje radę. Pewna Pani Dyrektor Szkoły Podstawowej, a może nawet Zespołu Szkół została poproszona/przymuszona do wypełniania dokumentu o dochodach osiągniętych w poprzednim roku. Zrobiła to, zawieszając się na składnikach mienia ruchomego o wartości powyżej 10 000 złotych. Przez kolejne, 3 lata.

Pewnie winien był przecinek po zerach. I nazwa po francusku, choć to współwłasność małżeńska.

19:06, zamiastki
Link Dodaj komentarz »
sobota, 16 listopada 2013

Dziś objawił mi się nowy rodzaj komunikacji. FUTURE. Przeglądałem wpisy na jednym z portali społecznościowych. Moją uwagę przyciągnęło zdjęcie mężczyzny, który wyglądał zupełnie jak ja, za 20 lat. Miał na sobie koszulkę z napisem odpowiadającym w 100 % moim poglądom i opiniom na temat współczesnego  świata. Inwigilacja sięga bardzo głęboko. Nie myślałem, że aż tak. Może nowa wiedza mnie wyzwoli. Ale po co. ONA i tak wie wszystko i jest pod ręką.

22:37, zamiastki
Link Dodaj komentarz »
niedziela, 13 października 2013

Bystrzejsi spośród żołnierzy, którzy służyli pode mną w Wietnamie, zauważali z niejakim zdumieniem, że nigdy nie używam przekleństw, co czyniło mnie niepo­dobnym do kogokolwiek innego, kogo spotkali w Armii. Czasem pytali, czy to dlatego, że jestem wierzący?

Odpowiadałem, że wiara nie ma z tym nic wspólne­go. W istocie jestem niemalże ateistą, jak ojciec mojej matki, chociaż zachowywałem to dla siebie. Po cóż po­zbawiać kogoś nadziei na jakieś życie pozagrobowe?

Nie używam przekleństw — mówiłem — ponie­waż życie wasze i  waszych kolegów może zależeć od zro­zumienia przez was tego, co do was mówię. Jasne? Jasne? *

 

* Kurt Vonnegut - Hokus Pokus, Wydawnictwo Dolnośląskie, Wrocław 1992.
Tłumaczenie: Lech Czyżewski20:14, zamiastki
Link Dodaj komentarz »
 
1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 8
| < Kwiecień 2019 > |
Pn Wt Śr Cz Pt So N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          
O autorze
Zakładki:
Blogi
Szablony
Tagi